• Gabriela Musilová

Svetry: materiály | Sweaters: materials

#svetr #knitwear #sweater #seda #grey #kasmir #cashmere #classy #cernedetaily #blackdetails #biletenisky #whitesneakers #elegantni #podzim #fall #outfit #gabriela #dressedinglory

Doufám, že si užíváte zbytky krásného podzimu! Já tady pro vás mám zase trochu ležérnější outfit, který má jednoduchý základ, ale přizpůsobit si ho můžete v doplňcích. A taky vám s ním chci poradit pár tipů na to, jak vybrat dobrý svetr. Je to trochu hanba, ale tohle je můj první kašmírový svetr. A nosím ho skoro pořád, je to naprosto perfektní materiál. Čím jsem starší, tím víc jsem zastáncem menšího šatníku se základními a kvalitními kousky a pořád zjišťuju, jak moc se vyplatí koupit si místo tří nekvalitních věcí jednu dražší, ale kvalitní, která dlouho vydrží. Třeba loni a předloni jsem si k Vánocům nepoučitelně koupila svetry z H&M, které byli v porovnání kvalita vs. cena vlastně celkem drahé (levný svetr už ani z těch hrozných materiálů skoro nejde sehnat), ale po necelém roce (tj. jedné sezóně) jsem jeden přeřadila do skupiny oblečení na doma a ten druhý jsem dokonce úplně vyhodila. Hned vysvětlím proč.


I hope you enjoy last moments of this beautiful fall! I have a little more casual outfit for you with a basic basis but you can adjust it with different accessories. Also, I want to give you some tips on how to choose a perfect sweater. It's a shame a bit but this is my first cashmere sweater. And I have been wearing it almost all the time, it is such a perfect material. The older I am the more I prefer smaller closet with basic and high quality pieces and I still find out how much it is worth it to buy one pricier yet higher quality thing that lasts instead of three of poor quality. For instance last year and 2 years ago I incorrigibly bought for myself for Christmas sweaters from H&M that were in the comparison of quality vs. price pretty expensive (you can hardly find a cheap sweater even made of bad materials) but after just one season I had to move the first to the category home clothes and the second one was thrown away. I will explain why.

🐑🦙 U jakéhokoli oblečení je podle mě nejdůležitější dívat se na složení (stejně jako u jídla, že?), já teď v obchodech cedulky čtu vždycky a často se mi stane, že to rozhodne o tom, proč si ten kousek nekoupím. Obecně doporučuju se u svetrů vyvarovat jakýmkoli umělým materiálům, i kdyby byly v podílu s vlnou. Zdaleka nejhorší je akryl, ale polyesteru se u svetrů raději taky vyhněte. Hlavním problémem totiž je, že nehřeje jako vlna nebo kašmír, ale když vejdete dovnitř do tepla, okamžitě se v něm zpotíte a akryl začne příšerně smrdět. Vede to k tomu, že ho musíte častěji prát, protože to z něj nevyprchá, ale už zhruba po dvou praních ztratí tvar a pletenina začne řídnout. Taky rychle ošklivě žmolkovatí, ale spravit se to dá jen těžce. A když vám tohle udělá nekvalitní svetr za třeba 700 Kč po měsíci nebo dvou, opravdu to nestojí za to. Svetry z vlny a kašmíru jsou na zimu nejideálnější, protože jsou hodně hřejivé a kvalitní natolik, že se nemusí moc prát a drží dlouho. Taky se stává, že žmolkovatí, ale u nich stačí, když to třeba ostříháte nebo upravíte speciálními odstraňovači žmolků. Pokud máte třeba z dětství nepříjemnou zkušenost s vlněnými svetry, které kousaly, merino nebo alpaka jsou perfektní alternativou.


When it comes to any clothes I think the most important thing is to read what it is made of (just like food, right?), now I always read tags and it eventually helps me decide why not to buy it. Generally speaking, I recommend to avoid sweaters from any synthetic materials, even if it was wool blend. The worst is acrylic but you'd better avoid polyester too. The problem is that it's not as warm as wool or cashmere but when you come inside where it's warm you immediately get sweaty and acrylic smells terribly. It then leads to more frequent washing but after about 2 washings it loses its shape and the fibre tends to lose its density. It starts to pill quickly and can be hardly fixed. And when this happens to a poor quality sweater for about $40 after a month or two it is definitely not worth it. Sweaters from wool and cashmere are the most ideal for winter because they are very warm and high quality so you don't have to wash them a lot and they last. They sometimes pill too but you can cut or remove it with special pilling remover. If you didn't like a wool sweaters when you were

a child because they were itchy, merino or alpaca wool might be a perfect alternative.


💰 Samozřejmě přichází na řadu nejčastější námitka, a tou je cena. Já si nekupuju velké množství oblečení ani nekupuju nové věci příliš často, takže si radši spočítám, že za 3-4 věci, které nebudu nosit nebo budou za chvíli obnošené, si pořídím jeden kvalitní svetr, který se dá dobře kombinovat s čímkoli a který mi bude dobře sloužit několik sezón. Taky mi připadá zajímavá strategie tzv. "cost per wear", tj. cena za jedno nošení. Vychází z toho, že oblečení kupované s rozmyslem, které milujete a nosíte často a roky, protože je kvalitní a vydrží, dopadne v rovnici "celková cena děleno kolikrát jsem to měla na sobě" podstatně lépe než nekvalitní kousek koupený ve slevě, který vypadá fajn, ale kupujete ho, protože je ve slevě, i když se v něm necítíte tak dobře a logicky ho pak nenosíte vůbec nebo úplně minimálně. A když máte přecpanou skříň věcí, které nenosíte, paradoxně tím spíš budete mít ráno problém, že nemáte co na sebe. 🤷🏻‍♀️


Of course there is the most common argument which is the price. I don't buy huge amount of clothes and I don't buy clothes too often either so I'd rather buy one high quality sweater that I can combine with anything and will be using several seasons than 3-4 things I won't be wearing or that will be worn soon. I also like the strategy "cost per wear". It means that clothes you buy with thinking twice, that you love and wear for years because it remains the same for years, is better than tatty piece bought in sale that looks fine but you buy it because of the discount although you may not feel good in it and you hardly ever wear it. And there's the paradox: if your closet is full with clothes you don't wear, you would more likely have the morning struggle with having nothing to wear.


♻︎ A můj poslední tip na perfektní, kvalitní svetr, se týká konkrétně tohoto šedého. Je ze Zary a je vyrobený z recyklovaného kašmíru (97 %) a vlny (3 %). Kvalita mi připadá naprosto stejná, je měkký a teplý, ale cena je díky tomu o něco nižší. Ale věřím, že najdete skvělé kousky, zvlášť kvůli lockdownu je teď spousta svetrů - i v akcích - ke koupi online. 😊 Napište mi, co preferujete vy a jaký skvělý svetrový úlovek se vám povedl!


And my last tip for perfect, high quality sweater is particularly about this grey one. It's from Zara and made from recycled cashmere (97 %) and wool (3 %). The quality seems the same to me, it's soft and warm but the price is a bit lower thanks to the recycled material. But I believe you'll find some great pieces, especially thanks to lockdown there are many sweaters - even on sales - to shop online. Let me know what you prefer and what a great sweater catch you had!